کارشناسان در این باور هستند که بازار خودرو روزهای آرامی را دارد سپری می کند، هرروز خلوت تر و آرام تر از روز قبل است و این امر به دلیل افزایش عرضه و کاهش تقاضا به امید افت بیشتر قیمت ها است.

بازار خودرو های داخلی به دلیل نبود مشتری و خریدار هر روز بحران شدیدتری نسبت به روز های قبل در روزهای پایانی سال سپری می کند و در بازار شب عید امسال به دلیل بالا بودن قیمت ها از خودروهای  کارکرده بیشتر از خودروهای صفر کیلومتر استقبال می شود.

بازار خودرو ها چشم به نرخ ارز دوخته و با تغییر نرخ ارز شاهد تغییر و نوسانات قیمت خودرو ها هستیم هر چند به گفته فعالان در حال حاضر شرایط باثبات تر و بهتری را نسبت به ماه های اخیر داریم و پیش بینی می شود با تغییر و تحولات سیاسی در چندین ماه آینده بازار خودرو با تحولاتی روبرو شود.

یکی از اصلی ترین دلایل افزایش قیمت خودرو صعود نرخ ارز است و با افزایش قیمت خودرو بازار دچار تقاضا کاذب شده و این روند منجرب به صعود بیشتر قیمت ها و تورم می شود و بازار را دچار رکود می کند و دلالان به امید گرانی بیشتر از فروش خودروها خودداری می کنند و باعث کاهش عرضه می شوند

طی هفته های اخیر با روی کار آمدن دولت جدید ایالات متحده آمریکا و انتظار برای رسیدن به یک توافق سیاسی در عرصه بین الملل بالا گرفته است و تا مشخص شدن وضعیت برجام که خود به التهابات ارزی دامن می زند باید منتظر ماند، اما  کارشناسان بر این باور هستند که بازار خودرو روزهای آرامی را سپری می کند و هر روز خلوت تر از روز قبل می شود و دلیل آن افزایش عرضه و کاهش تقاضا و افت بیشتر قیمت ها است.

کارشناسان معتقدند افزایش ۵ درصدی قیمت ها در بازار خودرو با افزایش بهای ارز طی چند هفته اخیر و بازگشت آرامش در بازار ارز و کاهش قیمت دیگر محصولات تا حدی از میان رفته است یکی از دلایل آرامش بازار خودرو کاهش نرخ ارز است و این شرایط تاحدودی موقتی است با افزایش میزان تولید و عرضه محصول به بازار و تثبیت بهای ارز شاهد ریزش زیاد قیمت ها تا آخر سال خواهیم بود با بررسی وضعیت بازار خودرو از کاهش قیمت در اولین هفته از آخرین ماه سال ۹۹ نسبت به هفته پایانی بهمن ماه شاهد کاهش قیمت ها تا حداقل دو میلیون تومان برای اکثر خودروهای داخلی بوده ایم در حالی که برخی کارشناسان معتقدند دوباره شاهد افزایش کم قیمت ها در دو هفته پایانی سال به دلیل رشد تقاضا برای مسافرت های نوروزی است و نوسانات اخیر قیمت در بازار خودرو تاثیر چندانی روی قیمت خودروهای وارداتی نداشته است و بازار بدون مشتری سبب شد شاهد ثبات قیمت باشیم.

کارشناسان صنعت خودرو معتقدند واگذاری تعیین قیمت خودروهای کم تیراژ به خودروسازان با حضور حداکثری شورای رقابت در فرآیند تعیین قیمت پرتیراژها می تواند موثر باشد و با افزایش تولید این دسته از خودروها تا حدودی از زیان خودروسازان کاسته می شود.

برخی کارشناسان معتقدند آزاد سازی قیمت ها راهی است برای کنترل بازار خودرو از طرفی حذف کردن شورای رقابت از چرخه قیمت گذاری با تکذیب مسئولان وزارت صمت همراه شده و بر این موضوع تاکید شده است که با تازه ترین تصمیم خودروسازان مسئول قیمت گذاری خودروهای کم تیراژ خواهند بود و شورای رقابت مسئول قیمت گذاری خودروهای پرتیراژ است.

همچنین برخی کارشناسان معتقدند وزارت صمت به دنبال آزادسازی قیمت خودرو نیست بلکه براساس بسته جهش تولید قیمت برخی خودروها کم تیراژ محسوب می شوند.

براساس ضوابط هیات تعیین و تثبیت قیمت های سازمان حمایت در اختیار هیات مدیره خودروسازان قرار می گیرد و در مورد خودروهای پرتیراژ قیمت گذاری به شکل قبل است تا مصرف کنندگان از افزایش قیمت ها آسیب چندانی نبینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *